LAPAS KARTE Programma PROJEKTI ZONA ĪSTENOTĀJIEM Notikumi Saites Kontakti
Šo programmu finansē Eiropas Savienība
Te start E-mail Sitemap
EIROPAS KAIMIŅATTIECĪBU UN PARTNERĪBAS
INSTRUMENTS 2007-2013 PĀRROBEŽU SADARBĪBAS PROGRAMMA

LATVIJA-LIETUVA-BALTKRIEVIJA
To start
Ziņas
2012-09-25  SADARBĪBAS RALLIJS UN KOPĪGĀ DEJAS NODARBĪBA UZ LIETUVAS ROBEŽAS

Eiropas sadarbība diena Lietuvā sākās ar sadarbības ralliju un beidzās ar kopīgo dejas nodarbību uz robežas.

Šī gada 21. septembrī pirmo reizi visā Eiropā tika svinēta Eiropas sadarbības diena. Tika organizēti vairāk nekā 160 pasākumi, kuros tika prezentētas Eiropas teritoriālās sadarbības un Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta programmas.

Kaimiņvalstu organizāciju kopīgie projekti tiek finansēti no šīm Eiropas Savienības programmām. Šie projekti (vairāk nekā 20 000 kopš 1990.g.) lieliski atspoguļo Eiropas integrāciju, jo līdzīgas ekoloģiskās, drošības, bezdarba un citas problēmas pāri valstu robežām tiek risinātas izmantojot pārrobežu pieeju.

Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrija, kas ir atbildīga par Eiropas teritoriālo sadarbības programmu īstenošanu Lietuvā, un ministrijas dibinātā iestāde Apvienotais tehniskais sekretariāts aicināja ikvienu atzīmēt Eiropas sadarbības dienu uz divām Lietuvas robežām: ar Latviju un ar Poliju. Viens pasākums tika organizēts Zarasos, Sėlių laukumā (Lietuvas-Latvijas pierobežā). Otrs festivāls norisinājās Janaslavas ciemā, Lazdijai rajonā (Lietuvas-Polijas pierobežā). Pasākumos piedalījās trīs sadarbības programmas:
  • • Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007.-2013.gadam;
    • Lietuvas-Polijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007.-2013.gadam;
    • Eiropas teritoriālās sadarbības Lietuvas-Polijas pārrobežu sadarbības programma

Katrā no pasākumiem piedalījās ap 500 dalībnieki, pirmo reizi vēsturē vērojot sadarbības ralliju un apmeklējot kopīgos Lietuvas, Latvijas, Polijas, Baltkrievijas un Krievijas projektu gadatirgus.

Godātie viesi

Lietuvas parlamenta priekšsēdētāja Irena Degutienė un Lazdijai rajona mērs Artūras Margelis sveica dalībniekus un skatītājus Lazdijos. Iekšlietu ministra vietnieks Sigitas Šiupšinskas un Zarasu rajona mērs Arnoldas Abramavičius sveica klātesošos Zarasos. Lietuvas kaimiņvalstu vēstniecību pārstāvji arī piedalījās pasākumos. Projekti, kas bija ieradušies, lai piedalītos gadatirgū, iepazīstināja cienījamos viesus ar savu projektu sasniegumiem.

Apvienotā tehniskā sekretariāta Informācijas koordinators Giedrius Surplys vadīja pasākumu Zarasos lietuviešu un krievu valodās. Lazdijos cits Apvienotā tehniskā sekretariāta darbinieks Krzysztof Kolanowski darbojās kā pasākuma vadītājs uzrunājot klātesošos lietuviski, poliski un krieviski.

Eiropas sadarbība dienas festivāls sākās ar konkursu - izveidot Eiropas sadarbības dienas zīmi no neparastiem materiāliem (papīra, metāla un pat āboliem). Konkursā piedalījās bērni no Lietuvas un Baltkrievijas.

Iespaidīgas sacensības

Četri simboliskie Lietuvas, Polijas, Baltkrievijas un Krievijas pārstāvji piedalījās sadarbības rallijā Lazdijos. Lietuvu pārstāvēja „Žemaitukų” šķirnes zirgs, Poliju - 3 mini auto „Polski Fiat 126p“, Baltkrieviju - traktors „Belarus” un Krieviju - automašīna „Volga 21“.


Zarasos sacentās Lietuvas „Žemaitukų” šķirnes zirgs ar Baltkrievijas traktoru „Belarus” un Latvijā ražoto ātrās palīdzības auto „RAF Latvija".

Braucēji sacentās dragreisā, basketbolā un kravas pārvadāšanas sacensībās. Lazdijos ātrākais bija „Žemaitukų” zirgs, atstājot aiz astes poļu, baltkrievu un krievu sāncenšus. Zarasos Latvijas automašīnai „RAF Latvija” izdevās pārspēt ātrumā zirgu un Baltkrievijas traktoru.

Sekmīgāki basketbolā nenokāpjot no zirga un neizkāpjot no mašīnas bija Lietuvas pārstāvis Zarasos un „Polski Fiat 126p“ Lazdijos. Bet traktors "Belarus" neatstāja nekādu cerību saviem konkurentiem kravu pārvadāšanas sacīkstēs Lazdijos un Zarasos.

Kopīgā projektu izstāde

Ugunsdzēsēji no Lietuvas, Latvijas un Polijas prezentēja savus kopīgos projektus Zarasos un Lazdijos. Skatītāju klātbūtnē viņi demonstrēja autoavārijā cietušo dzīvības glābšanas operāciju, izmantojot modernu aprīkojumu. Šis aprīkojums ļauj ugunsdzēsējiem tikai dažās minūtēs atbrīvot automašīnā iestrēgušo cilvēku.

Polijas muitas ierēdņi Lazdijos un Lietuvas un Latvijas robežsargi Zarasos kopā ar viņu apmācītajiem suņiem parādīja, kā dienesta suņi palīdz atrast narkotikas vai sprāgstvielas un kā dienesta suņi palīdz arestēt robežpārkāpējus.

Milzīgs specializētais mobilais mammogrāfs gaidīja katru sievieti, kas interesējas par savu veselību, Zarasos. Izmantojot ES finansējumu šis auto ir aprīkots kā mobilais krūts vēža pārbaudes kabinets. „Mobilais mammogrāfs” bija ļoti populārs sieviešu vidū. Kā minēja Daugavpils Reģionālās slimnīcas pārstāvji, kas atveda mammogrāfu uz Zarasiem, viņiem būtu jāpavada Zarasos vismaz 3 dienas lai pārbaudītu tās sievietes, kas bija parakstījušas uz šo medicīnisko procedūru. Ārsti aicināja dāmas ierasties uz pārbaudi Daugavpilī, kas atrodas tikai 35 kilometru attālumā no Zarasiem.

Zarasos bija arī daudz citu atrakciju. Eiroreģions „Ezeru zeme” demonstrēja vingrošanu uz Lietuvas un Baltkrievijas šķirnes zirgu mugurām. Latgales plānošanas reģions aicināja Latvijas amatniekus parādīt savas prasmes un Utenas rajona pašvaldības administrācija atveda 19. gadsimta ekipāžu, kas festivāla laikā stāvēja tieši pie vēsturiskā ceļa Varšava-Sanktpēterburga.

Lazdijos skatītāji varēja zīmēt un spēlēt mūziku izmēģinot Marijampoles „Multicentra” datoru noskaņoto aprīkojumu. Notika arī starptautiskās volejbola sacensības, bet amatnieki no Polijas rādīja poļu tradīcijas.

Kopīgi priekšnesumi un dejas

Eiropas sadarbības dienas atzīmēšanas mērķis divās vietās pie Lietuvas robežas bija ne tikai parādīt kopīgos lietuviešu, latviešu, baltkrievu, poļu un krievu projektu sasniegumus, bet arī aicināt cilvēkus no kaimiņvalstīm lai nosvinētu un jautri pavadītu laiku kopā.

Notika kopīgi priekšnesumi ar ansambļu un solistu no Lietuvas, Latvijas, Baltkrievijas un Polijas dalību. Un kā apliecinājums tam, ka pārrobežu sadarbība ir kļuvusi par pierobežas reģiona ievērojamu un neatņemamu dzīves sastāvdaļu, bija masu dejošanas nodarbība gan Zarasu, gan Lazdiju pasākumu beigās. Viss Sėlių laukums Zarasos bija piepildīts ar cilvēkiem no Lietuvas, Latvijas un Baltkrievijas, kas dejoja vienā ritmā.
Back Print version Arhīvs
{TEKSTAS: copyright}
Apmeklētāju statistika: Šodien: 1703
Kopā: 1706746