LAPAS KARTE Programma PROJEKTI ZONA ĪSTENOTĀJIEM Notikumi Saites Kontakti
Šo programmu finansē Eiropas Savienība
Te start E-mail Sitemap
EIROPAS KAIMIŅATTIECĪBU UN PARTNERĪBAS
INSTRUMENTS 2007-2013 PĀRROBEŽU SADARBĪBAS PROGRAMMA

LATVIJA-LIETUVA-BALTKRIEVIJA
To start
Eiropas sadarbība diena Lietuvā sākās ar sadarbības ralliju un beidzās ar kopīgo dejas nodarbību uz robežas.

Šī gada 21. septembrī pirmo reizi visā Eiropā tika svinēta Eiropas sadarbības diena. Tika organizēti vairāk nekā 160 pasākumi, kuros tika prezentētas Eiropas teritoriālās sadarbības un Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta programmas.

Kaimiņvalstu organizāciju kopīgie projekti tiek finansēti no šīm Eiropas Savienības programmām. Šie projekti (vairāk nekā 20 000 kopš 1990.g.) lieliski atspoguļo Eiropas integrāciju, jo līdzīgas ekoloģiskās, drošības, bezdarba un citas problēmas pāri valstu robežām tiek risinātas izmantojot pārrobežu pieeju.

Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrija, kas ir atbildīga par Eiropas teritoriālo sadarbības programmu īstenošanu Lietuvā, un ministrijas dibinātā iestāde Apvienotais tehniskais sekretariāts aicināja ikvienu atzīmēt Eiropas sadarbības dienu uz divām Lietuvas robežām: ar Latviju un ar Poliju. Viens pasākums tika organizēts Zarasos, Sėlių laukumā (Lietuvas-Latvijas pierobežā). Otrs festivāls norisinājās Janaslavas ciemā, Lazdijai rajonā (Lietuvas-Polijas pierobežā). Pasākumos piedalījās trīs sadarbības programmas:

• Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007.-2013.gadam;
• Lietuvas-Polijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007.-2013.gadam;
• Eiropas teritoriālās sadarbības Lietuvas-Polijas pārrobežu sadarbības programma


Katrā no pasākumiem piedalījās ap 500 dalībnieki, pirmo reizi vēsturē vērojot sadarbības ralliju un apmeklējot kopīgos Lietuvas, Latvijas, Polijas, Baltkrievijas un Krievijas projektu gadatirgus.

Godātie viesi

Lietuvas parlamenta priekšsēdētāja Irena Degutienė un Lazdijai rajona mērs Artūras Margelis sveica dalībniekus un skatītājus Lazdijos. Iekšlietu ministra vietnieks Sigitas Šiupšinskas un Zarasu rajona mērs Arnoldas Abramavičius sveica klātesošos Zarasos. Lietuvas kaimiņvalstu vēstniecību pārstāvji arī piedalījās pasākumos. Projekti, kas bija ieradušies, lai piedalītos gadatirgū, iepazīstināja cienījamos viesus ar savu projektu sasniegumiem.

Apvienotā tehniskā sekretariāta Informācijas koordinators Giedrius Surplys vadīja pasākumu Zarasos lietuviešu un krievu valodās. Lazdijos cits Apvienotā tehniskā sekretariāta darbinieks Krzysztof Kolanowski darbojās kā pasākuma vadītājs uzrunājot klātesošos lietuviski, poliski un krieviski.

Eiropas sadarbība dienas festivāls sākās ar konkursu - izveidot Eiropas sadarbības dienas zīmi no neparastiem materiāliem (papīra, metāla un pat āboliem). Konkursā piedalījās bērni no Lietuvas un Baltkrievijas.

 

Iespaidīgas sacensības

Četri simboliskie Lietuvas, Polijas, Baltkrievijas un Krievijas pārstāvji piedalījās sadarbības rallijā Lazdijos. Lietuvu pārstāvēja „Žemaitukų” šķirnes zirgs, Poliju - 3 mini auto „Polski Fiat 126p“, Baltkrieviju - traktors „Belarus” un Krieviju - automašīna „Volga 21“.


Zarasos sacentās Lietuvas „Žemaitukų” šķirnes zirgs ar Baltkrievijas traktoru „Belarus” un Latvijā ražoto ātrās palīdzības auto „RAF Latvija".

Braucēji sacentās dragreisā, basketbolā un kravas pārvadāšanas sacensībās. Lazdijos ātrākais bija „Žemaitukų” zirgs, atstājot aiz astes poļu, baltkrievu un krievu sāncenšus. Zarasos Latvijas automašīnai „RAF Latvija” izdevās pārspēt ātrumā zirgu un Baltkrievijas traktoru.

Sekmīgāki basketbolā nenokāpjot no zirga un neizkāpjot no mašīnas bija Lietuvas pārstāvis Zarasos un „Polski Fiat 126p“ Lazdijos. Bet traktors "Belarus" neatstāja nekādu cerību saviem konkurentiem kravu pārvadāšanas sacīkstēs Lazdijos un Zarasos.

Kopīgā projektu izstāde

Ugunsdzēsēji no Lietuvas, Latvijas un Polijas prezentēja savus kopīgos projektus Zarasos un Lazdijos. Skatītāju klātbūtnē viņi demonstrēja autoavārijā cietušo dzīvības glābšanas operāciju, izmantojot modernu aprīkojumu. Šis aprīkojums ļauj ugunsdzēsējiem tikai dažās minūtēs atbrīvot automašīnā iestrēgušo cilvēku.

Polijas muitas ierēdņi Lazdijos un Lietuvas un Latvijas robežsargi Zarasos kopā ar viņu apmācītajiem suņiem parādīja, kā dienesta suņi palīdz atrast narkotikas vai sprāgstvielas un kā dienesta suņi palīdz arestēt robežpārkāpējus.

Milzīgs specializētais mobilais mammogrāfs gaidīja katru sievieti, kas interesējas par savu veselību, Zarasos. Izmantojot ES finansējumu šis auto ir aprīkots kā mobilais krūts vēža pārbaudes kabinets. „Mobilais mammogrāfs” bija ļoti populārs sieviešu vidū. Kā minēja Daugavpils Reģionālās slimnīcas pārstāvji, kas atveda mammogrāfu uz Zarasiem, viņiem būtu jāpavada Zarasos vismaz 3 dienas lai pārbaudītu tās sievietes, kas bija parakstījušas uz šo medicīnisko procedūru. Ārsti aicināja dāmas ierasties uz pārbaudi Daugavpilī, kas atrodas tikai 35 kilometru attālumā no Zarasiem.

Zarasos bija arī daudz citu atrakciju. Eiroreģions „Ezeru zeme” demonstrēja vingrošanu uz Lietuvas un Baltkrievijas šķirnes zirgu mugurām. Latgales plānošanas reģions aicināja Latvijas amatniekus parādīt savas prasmes un Utenas rajona pašvaldības administrācija atveda 19. gadsimta ekipāžu, kas festivāla laikā stāvēja tieši pie vēsturiskā ceļa Varšava-Sanktpēterburga.

Lazdijos skatītāji varēja zīmēt un spēlēt mūziku izmēģinot Marijampoles „Multicentra” datoru noskaņoto aprīkojumu. Notika arī starptautiskās volejbola sacensības, bet amatnieki no Polijas rādīja poļu tradīcijas.

Kopīgi priekšnesumi un dejas

Eiropas sadarbības dienas atzīmēšanas mērķis divās vietās pie Lietuvas robežas bija ne tikai parādīt kopīgos lietuviešu, latviešu, baltkrievu, poļu un krievu projektu sasniegumus, bet arī aicināt cilvēkus no kaimiņvalstīm lai nosvinētu un jautri pavadītu laiku kopā.

Notika kopīgi priekšnesumi ar ansambļu un solistu no Lietuvas, Latvijas, Baltkrievijas un Polijas dalību. Un kā apliecinājums tam, ka pārrobežu sadarbība ir kļuvusi par pierobežas reģiona ievērojamu un neatņemamu dzīves sastāvdaļu, bija masu dejošanas nodarbība gan Zarasu, gan Lazdiju pasākumu beigās. Viss Sėlių laukums Zarasos bija piepildīts ar cilvēkiem no Lietuvas, Latvijas un Baltkrievijas, kas dejoja vienā ritmā.
 
 

Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrija un Apvienotais tehniskais sekretariāts uzaicina Jūs nosvinēt Eiropas Sadarbības dienu kopā ar visu Eiropu š.g. 21.septembrī. Eiropas sadarbības diena ir Eiropas Komisijas iniciatīva teritoriālās sadarbības politikas 20.gadadienas atzīmēšanai.

Lai prezentētu un popularizētu Eiropas teritoriālās sadarbības programmas sabiedrībai, Lietuvas pierobežā kopā ar Eiropas Savienības kaimiņiem – Latviju un Poliju tiks organizēts īpašs Sadarbības Rallijs. Tās būs ātruma, varenības un spēka sacensības simbolisko Latvijas, Lietuvas, Polijas, Baltkrievijas un Krievijas pārstāvju starpā:

 • Lietuvu pārstāvēs – Lietuvas Žemaitukų šķirnes zirgs,
 • Latviju pārstāvēs – ambulances mašīna „RAF Latvija“,
 • Poliju pārstāvēs – automašīna „Polski Fiat 126 p“, pazīstama arī kā „Maluch“,
 • Baltkrieviju pārstāvēs - traktors „Belarus“,
 • Krieviju pārstāvēs – automašīna „Volga 21“.
Pasākuma ietvaros tiks organizēts arī projektu gadatirgus, kurā sekojošo programmu projekti prezentēs savus sasniegumus un ieguvumus:
 • Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007.-2013.gadam,
 • Lietuvas-Polijas pārrobežu sadarbības programma 2007.-2013.gadam,
 • Lietuvas-Polijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007.-2013.gadam,
 • Lietuvas-Polijas-Krievijas Federācijas Kaļiņingradas apgabala kaimiņattiecību programma 2004.-2006.gadam,
 • Pārrobežu sadarbības programma PHARE 2003.
Gadatirgū Jūs ieraudzīsiet robotu, kurš zīmē, ugunsdzēsēju paraugdemonstrējumus, dresētu suņu izrādi, arheoloģisko izrakumu un tūrisma nometni. Savukārt, sievietēm būs iespēja veikt krūts vēža izmeklējumus ar modernāko medicīnisko aprīkojumu. Tiks organizēti kopīgi Latvijas, Lietuvas, Polijas un Baltkrievijas dziesmu un deju kolektīvu priekšnesumi, kā arī tiks rīkoti dažādi konkursi. Pasākuma laikā skatītājiem tiks pasniegta garda biezputra, bet pasākums noslēgsies ar kopīgām dejas nodarbībām.
Arī Jūs esat laipni aicināti piedalīties pasākumā un prezentēt Jūsu teritoriālās sadarbības projekta sasniegumus un ieguvumus.
Eiropas Sadarbības dienas pasākumi ir bezmaksas. Plānoto pasākumu datumi un laiki:
 • no 15:00 līdz 19:00, Sėlių laukums, Zarasai, Lietuva.
 • no 15:00-19:00 Lietuvas-Polijas pierobežas Lazdiju Tūrisma informācijas centrs, Janaslavas, Lazdiju rajons, Lietuva.

Mēs Jūs gaidīsim pasākumā! Būsim pateicīgi, ja par savu ierašanos informēsiet pa e-pastu: info@vilniusjts.eu vai telefonu: (+370 5) 261 0477.

DIENAS KĀRTĪBA


Šī gada 21. Septembrī visā Eiropā tiks atzīmēta Eiropas Sadarbības Diena. Šī ir Eiropas Komisijas (DG Regio) iniciatīva ar mērķi veicināt Eiropas Teritoriālo sadarbību. EKPI pārrobežu sadarbības programmas tika aicinātas tai pievienoties.

Eiropas Sadarbības Dienas ideja ir sarīkot visā Eiropā vienā dienā vai vienā nedēļā dažādus pasākumus prezentējot pārrobežu vai reģionālās sadarbības programmas un to projektus.

ATS organizēs Projektu Gadatirgu uz pašas Latvijas-Lietuvas robežas (netālu no Zarasai), lai iepazīstinātu ar programmu ikvienu kas šķērso robežu. Visi projekti tiek aicināti piedāvāt idejas uz events@enpi-cbc.eu.

Last Update: 2013-09-04 17:47:21
{TEKSTAS: copyright}
Apmeklētāju statistika: Šodien: 1341
Kopā: 1706746